ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΑΤΕ ΣΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΠΟ ΠΟΡΟ ΚΕΦΑΛΟΝΙΑΣ

Συνεχή Ροή Ειδήσεων από το νησί

Δευτέρα 11 Μαΐου 2015

Ανέβηκε ο ΝΕΟΛ! Νίκησε την ΕΦΑ Αιγίου και πήρε το "εισητήριο" για την Α2 ΕΣΚΑ-Η

O ΝΕΟΛ , δύο αγωνιστικές πριν το τέλος των μπαράζ, εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό του στην επόμενη κατηγορία, επικρατώντας της μαχητικής και εύστοχης ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ με 77-64.

Οι παίκτες του ΝΕΟΛ μέχρι το όγδοο λεπτό δεν είχαν χάσει ούτε ένα σουτ (!!!) και έτσι προηγήθηκαν με 27-20 του Αιγίου στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι παίκτες του Αιγίου ήταν μαχητικοί και εύστοχοι, αλλά ο ΝΕΟΛ συνέχισε βελτιώνοντας την άμυνα του και κατόρθωσε να διευρύνει τη διαφορά στο δεύτερο δεκάλεπτο , καθώς έφτασε να προηγείται με 49-35 στο ημίχρονο.
Οι δεκαπέντε πόντοι της διαφοράς παρέμεναν μέχρι και το 26:30 του αγώνα, όταν με ένα ξέσπασμα και ένα επιμέρους 10-3 , έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με τη διαφορά στους 22 πόντους.
Ο Προπονητής του ΝΕΟΛ Μάρκος Τζουγανάτος, ο οποίος είχε ήδη κάνει αρκετές αλλαγές, εμπιστεύτηκε τους πιτσιρικάδες του στο τέταρτο δεκάλεπτο και εκείνοι δεν του έβαλαν δύσκολα: Κράτησαν τη διαφορά στους 20 πόντους μέχρι και το 37΄ και μόλις στα τρία τελευταία λεπτά οι Αιγιώτες περιόρισαν τη διαφορά στο τελικό 77-64.
Στα αποδυτήρια, οι πανηγυρισμοί είχαν από όλα: Κατάβρεγμα, συγκίνηση από τη διοίκηση και κάποιους μεγαλύτερους σε ηλικία και εμπειρία παίκτες, χειροκροτήματα και την ιαχή «ΝΕΟΛ» να δείχνει την χαρά από την ευόδωση μιας δύσκολης προσπάθειας.
Τα δεκάλεπτα: 27-20, 22-15, 19-11, 9-18.
ΝΕΟΛ (Μάρκος Τζουγανάτος): Αντωνάτος 9, Μπακούρος,
Συνοδινός Παναγής 7 (1) , Παγώνης 6 (2), Βολτέρας 3, Συνοδινός Χρήστος 22 (4)
Αλεξόπουλος 15 (3), Παριώτης, Μπελίτσης 4, Πυλαρινός 4, Μουδήλος 2, Αραβαντινός Χ. 5 (1).
ΕΦΑ ΑΙΓΙΟΥ (Δούσκας) : Πλέσσας 5, Βαγενάς, Τζώρτζης 13 (2),